Shipping
Your gear ships fast with Standard, Two-Day, or Local Pickup.
Rare Find
Your gear ships fast with Standard, Two-Day, or Local Pickup.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
Every product we sell is covered by a hassle-free 30-day satisfaction guarantee. Restrictions may apply.
| Original MSRP | $4,700.00 |
| Year | 2024 |
| Brand | Merlin |
| Model | Extralight XLR Road Break-Away |
| Size | 56cm |
| Frame Material | Titanium |
| Fork | Merlin Metalworks |
| Fork Material | Carbon |
| Steerer Tube | 78mm Exposed, Tapered |
| Brake Type | Disc Flat-Mount |
| Front Derailleur Mount | 31.8mm |
| Headset | Cane Creek 110 |
| Bottom Bracket | Not Included, T47 |
| Wheel Size | 700C |
| Seatpost Diameter | 27.2mm |
| Seatpost Clamp | Yes |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Weight | 5 lbs 4 oz |
| Drivetrain Compatibility | Mechanical/Electronic |
| Fit Range |
5'10" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 580 mm |
| B. Seat Tube | 560 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 73° |
| E. Head Tube | 150 mm |
| F. Stack | 580 mm |
| G. Reach | 385 mm |
| H. Standover Height | N/A |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.