Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $2,900.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | BMC |
| Model | Alpenchallenge AL ONE |
| Size | Large |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 26 lbs 7 oz |
| Fork | BMC Alpenchallenge, Carbon |
| Brakes | Tektro TRP HD-EU818, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle AXS, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM S650 Eagle Alloy, 38t, 175mm |
| Cassette | SRAM PG-1230 Eagle, 11-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | BMC LSB 03 Alloy, 600mm |
| Headset | BMC |
| Stem | BMC MSM 01 Alloy, 31.8mm x 90mm, 6° |
| Seatpost | BMC LSP 02 Alloy, 31.6mm |
| Saddle | Selle Royal Vivo, OXE |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | BMC SR500 Aluminum, Front: Formula CL-712 / Rear: Formula RXC-142S |
| Front Tire | Schwalbe Marathon Plus, 700C x 38C |
| Rear Tire | Schwalbe Marathon Plus, 700C x 38C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are not tubeless compatible |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'3"
|
| A. Effective Top Tube | 603 mm |
| B. Seat Tube | 540 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74° |
| D. Head Tube Angle | 70° |
| E. Head Tube | 197 mm |
| F. Stack | 620 mm |
| G. Reach | 425 mm |
| H. Standover Height | 819 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.