Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $4,200.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | Cannondale |
| Model | Topstone Carbon |
| Size | X-Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x11 spd |
| Weight | 19 lbs 10 oz |
| Fork | Cannondale Topstone, Carbon |
| Rear Shock | Cannondale Kingpin Rear Suspension w/ 30mm of travel |
| Brakes | SRAM Force 1 HydroR, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Force 1 HydroR, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM Force 1 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM Force AXS Carbon, 40t, 175mm |
| Cassette | Shimano XT M8000, 11-42t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | PRO Discover Alloy, 44cm |
| Headset | Cannondale |
| Stem | Dimension Alloy, 31.8mm x 80mm, 8° |
| Seatpost | Bontrager XXX Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Bontrager w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Vision Trimax 30 TLR Aluminum Tubeless Compatible, Vision |
| Front Tire | Vittoria Terreno Dry Graphene 2.0, 700C x 33C |
| Rear Tire | Vittoria Terreno Dry Graphene 2.0, 700C x 33C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'3" - 6'8"
|
| A. Effective Top Tube | 596 mm |
| B. Seat Tube | 600 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.1° |
| D. Head Tube Angle | 71.2° |
| E. Head Tube | 232 mm |
| F. Stack | 640 mm |
| G. Reach | 402 mm |
| H. Standover Height | 885 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.