Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $4,500.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Specialized |
| Model | Crux |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x11 spd |
| Weight | 17 lbs 5 oz |
| Fork | Specialized Crux, FACT Carbon |
| Brakes | SRAM Force 1 HydroR, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Force 1 HydroR, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM Force 1 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM Rival AXS w/ Wolf Tooth Elliptical Chainring, 42t, 165mm |
| Cassette | e*thirteen XCX, 9-42t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Specialized Alloy, 42cm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Specialized Alloy, 31.8mm x 80mm, 6° |
| Seatpost | Roval Terra Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Specialized Power Hollow w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Fulcrum Rapid Red Carbon Tubeless Compatible, Fulcrum |
| Front Tire | Maxxis All Terrane EXO TR, 700C x 33C |
| Rear Tire | Maxxis All Terrane EXO TR, 700C x 33C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'6" - 5'9"
|
| A. Effective Top Tube | 550 mm |
| B. Seat Tube | 530 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 71.5° |
| E. Head Tube | 140 mm |
| F. Stack | 566 mm |
| G. Reach | 382 mm |
| H. Standover Height | 808.5 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.