Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,250.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Basso |
| Model | Astra |
| Size | 53cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x12 spd |
| Weight | 17 lbs 4 oz |
| Fork | Basso Astra, Carbon |
| Brakes | Shimano Ultegra R8170, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Ultegra Di2 R8170, Electronic |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra Di2 R8150 |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra Di2 R8150 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Shimano Ultegra R8100, 50/34t, 172.5mm |
| Cassette | Shimano Ultegra R8150, 11-34t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Basso Levita Integrated Carbon Bar/Stem, 42cm |
| Headset | Basso |
| Stem | Basso Levita Integrated Carbon Bar/Stem, N/A x 90mm, 6° |
| Seatpost | Basso Astra Heart Carbon, Frame Specific |
| Saddle | Selle Italia Novus w/ Manganese Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | DT Swiss ERC 1600 45 Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 350 |
| Front Tire | Continental Ultra Sport, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Ultra Sport, 700C x 28C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
N/A
|
| A. Effective Top Tube | 545 mm |
| B. Seat Tube | 530 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74° |
| D. Head Tube Angle | 72.3° |
| E. Head Tube | 162 mm |
| F. Stack | 576 mm |
| G. Reach | 380 mm |
| H. Standover Height | 818 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.