Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $10,499.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | BMC |
| Model | Teammachine SLR 01 ONE |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 2x12 spd |
| Weight | 16 lbs 0 oz |
| Fork | BMC Teammachine SLR 01, Premium Carbon |
| Brakes | SRAM Red AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Red AXS, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Red AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Red AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM Red AXS Carbon, 48/35t, 172.5mm |
| Cassette | SRAM Red AXS XG-1290, 10-33t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | BMC ICS Carbon One-Piece Full Carbon Cockpit, 40cm |
| Headset | BMC |
| Stem | BMC ICS Carbon One-Piece Full Carbon Cockpit, N/A x 110mm, 6° |
| Seatpost | BMC Teammachine SLR 01 Premium Carbon D-Shaped, Frame Specific |
| Saddle | fi'zi:k Argo Adaptive w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | MØst Ultrafast 40 Carbon Tubeless Compatible, Vision |
| Front Tire | Pirelli P7 Sport, 700C x 28C |
| Rear Tire | Pirelli P7 Sport, 700C x 28C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'8" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 549 mm |
| B. Seat Tube | 504 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 72.3° |
| E. Head Tube | 145 mm |
| F. Stack | 550 mm |
| G. Reach | 386 mm |
| H. Standover Height | 779 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.