Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $6,500.00 |
| Year | 2019 |
| Brand | Cervelo |
| Model | R3 Disc |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x11 spd |
| Weight | 16 lbs 11 oz |
| Fork | Cervélo R3 Disc , Carbon |
| Brakes | Shimano Ultegra R8070, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Ultegra Di2 R8070, Electronic |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra Di2 R8050 |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra Di2 R8050 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Shimano Ultegra R8000 w/ Pioneer Dual-Sided Power Meter, 52/36t, 172.5mm |
| Cassette | Shimano Ultegra R8000, 11-30t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | FSA Energy Compact Alloy, 42cm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | Cervélo Alloy, 31.8mm x 80mm, 6° |
| Seatpost | Cervélo Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Specialized Power Hollow w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm |
| Wheelset | Zipp 303 S Carbon Disc Tubeless Compatible , Zipp |
| Front Tire | Vittoria Corsa N.EXT Graphene-Silica TLR, 700C x 28C |
| Rear Tire | Vittoria Corsa N.EXT Graphene-Silica TLR, 700C x 28C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'7" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 548 mm |
| B. Seat Tube | 540 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73° |
| D. Head Tube Angle | 73° |
| E. Head Tube | 133 mm |
| F. Stack | 555 mm |
| G. Reach | 378 mm |
| H. Standover Height | 753 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.