Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,000.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Creo SL Comp Carbon |
| Size | X-Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x11 spd |
| Weight | 30 lbs 0 oz |
| Fork | Specialized w/ Future Shock 2.0, FACT Carbon |
| Brakes | Shimano GRX RX810, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Front: Shimano GRX RX810 / Rear: Shimano GRX RX600, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX812 |
| Crankset | Praxis Works Alloy, 46t, 175mm |
| Cassette | SunRace, 11-42t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Specialized Adventure Gear Hover Alloy, 44cm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Specialized Future Stem Pro Alloy, 31.8mm x 110mm, 6° |
| Seatpost | Specialized S-Works FACT Carbon, 27.2mm |
| Saddle | MSW w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x110mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | DT Swiss R470 Aluminum Tubeless Compatible, DT Swiss Alloy |
| Front Tire | Panaracer GravelKing SS + TLC, 700C x 43C |
| Rear Tire | Panaracer GravelKing SS + TLC, 700C x 43C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Motor | Specialized SL 1.1 |
| Wattage | 240w |
| Battery | Specialized SL1-320, 320Wh |
| Top Speed | 28mph |
| Mileage | 6357.0mi |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'11" - 6'2"
|
| A. Effective Top Tube | 581 mm |
| B. Seat Tube | 527.5 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 73° |
| E. Head Tube | 217 mm |
| F. Stack | 643 mm |
| G. Reach | 391 mm |
| H. Standover Height | 810 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.