Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,000.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | YT |
| Model | Decoy 29 |
| Size | X-Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x12 spd |
| Weight | 49 lbs 15 oz |
| Fork | FOX Factory E-Bike+ 36 FLOAT |
| Fork Travel | 150mm |
| Rear Shock | FOX Factory FLOAT DPS |
| Rear Shock Travel | 145mm |
| Brakes | SRAM Code RSC, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano XT M8100, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano XT M8100 |
| Crankset | Shimano XT M8150, 36t, 165mm |
| Cassette | Shimano XT M8100, 10-51t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Renthal Fatbar Alloy, 780mm |
| Headset | acros |
| Stem | Renthal Apex Alloy, 35.0mm x 50mm, 0° |
| Seatpost | YT Postman, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 170mm |
| Saddle | SDG YT Custom, LUX Alloy |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Crankbrothers Synthesis Aluminum Tubeless Compatible, Industry Nine Crankbrothers |
| Front Tire | Maxxis Assegai 3C MaxxTerra EXO+ TR, 29" x 2.5" |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 3C MaxxGrip EXO TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Motor | Shimano STEPS EP8 |
| Torque | 85Nm |
| Wattage | 250w |
| Battery | SMP YT Custom 540Wh |
| Top Speed | 20mph |
| Mileage | 2701mi |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'2" - 6'5"
|
| A. Effective Top Tube | 631 mm |
| B. Seat Tube | 470 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77, 77.5 (Low, High) |
| D. Head Tube Angle | 65.8, 66.3 (Low, High) |
| E. Head Tube | 115 mm |
| F. Stack | 632 mm |
| G. Reach | 483 mm |
| H. Standover Height | 708 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.