Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $8,500.00 |
| Year | 2019 |
| Brand | Specialized |
| Model | S-Works Diverge |
| Size | 56cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x11 spd |
| Weight | 20 lbs 3 oz |
| Fork | Specialized Future Shock, Carbon |
| Brakes | Shimano Ultegra R8070, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Di2 R785, Electronic |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra Di2 6870 |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra Di2 6870 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano Ultegra 6800, 50/34t, 175mm |
| Cassette | Shimano , 11-32t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Specialized S-Works FACT Carbon, 44cm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Specialized S-Works SL Alloy, 31.8mm x 100mm, 6° |
| Seatpost | Specialized S-Works CG-R FACT Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Specialized Phenom Hollow w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Giant CXR-1 Carbon Tubeless Compatible, Giant |
| Front Tire | Specialized Trigger Pro 2Bliss Ready, 700C x 38C |
| Rear Tire | Specialized Trigger Pro 2Bliss Ready, 700C x 38C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'9" - 6'0"
|
| A. Effective Top Tube | 561 mm |
| B. Seat Tube | 500 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 72.5° |
| E. Head Tube | 128 mm |
| F. Stack | 613 mm |
| G. Reach | 379 mm |
| H. Standover Height | 776 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.