Shipping
Your gear ships fast with Standard, Two-Day, or Local Pickup.
Rare Find
Your gear ships fast with Standard, Two-Day, or Local Pickup.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
Every product we sell is covered by a hassle-free 30-day satisfaction guarantee. Restrictions may apply.
| Original MSRP | $4,500.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Alchemy |
| Model | Lycos |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Fork | Alchemy Lycos |
| Fork Material | Carbon |
| Steerer Tube | 235mm, Tapered |
| Brake Type | Disc Flat-Mount |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Bottom Bracket | Included, BB86.5 |
| Wheel Size | 700C |
| Seatpost Diameter | 27.2mm |
| Seatpost Clamp | Yes |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Weight | 4 lbs 9 oz |
| Drivetrain Compatibility | Mechanical/Electronic |
| Fit Range |
5'10" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 575 mm |
| B. Seat Tube | 545 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 71.25° |
| E. Head Tube | 170 mm |
| F. Stack | 592 mm |
| G. Reach | 398 mm |
| H. Standover Height | 815 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
We’re fellow bike nerds. We're cyclists who want to find the right bike, components, and accessories for you. That’s why we created our innovative Certified Pre-Owned bike process and why we’re committed to finding the best products you need for your adventures.
Bikes are meant
to be used.