Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,000.00 |
| Year | 2024 |
| Brand | Felt |
| Model | BREED |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x12 spd |
| Weight | 21 lbs 3 oz |
| Fork | Felt BREED 1.0, UHC Advanced Carbon |
| Brakes | Shimano GRX RX400, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano GRX RX610, Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano GRX RX820 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX820 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano GRX RX610, 46/30t, 172.5mm |
| Cassette | Shimano 105 CS-R7101, 11-34t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Devox DBar.A1 Alloy, 44cm |
| Headset | Felt |
| Stem | Devox Stem Alloy, 31.8mm x 100mm, 7° |
| Seatpost | Devox Post.C2 Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Prologo Dimension NDR STN w/ Pro STN Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Devox WheelRDS.A1 Aluminum Tubeless Compatible, Shimano RS470 |
| Front Tire | Vittoria Terreno Dry Graphene 2.0, 700C x 38C |
| Rear Tire | Vittoria Terreno Dry Graphene 2.0, 700C x 38C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'8" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 550 mm |
| B. Seat Tube | 500 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74° |
| D. Head Tube Angle | 70.5° |
| E. Head Tube | 130 mm |
| F. Stack | 575 mm |
| G. Reach | 385 mm |
| H. Standover Height | 770 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.