Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,000.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Scott |
| Model | Spark RC 900 World Cup |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 24 lbs 6 oz |
| Fork | RockShox SID Ultimate |
| Fork Travel | 110mm |
| Rear Shock | RockShox NUDE RL3, 3-mode adjust via Scott TwinLoc TSP (Lockout, Traction Control, Descend), rebound adjust, trunnion mount, 165mm x 40mm |
| Rear Shock Travel | 100mm |
| Brakes | SRAM Level TLM, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM AXS POD Controller, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM XX1 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM XX1 Eagle Carbon, 32t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Syncros Fraser iC SL Carbon Integrated Bar/Stem, 740mm |
| Headset | Scott |
| Stem | Syncros Fraser iC SL Carbon Integrated Bar/Stem, N/A x 50mm, 6° |
| Seatpost | RockShox Reverb AXS, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | Syncros Belcarra w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Syncros Silverton 1.0 Carbon Tubeless Compatible, Syncros |
| Front Tire | Maxxis Aspen EXO TR, 29" x 2.35" |
| Rear Tire | Maxxis Aspen EXO TR, 29" x 2.35" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'2"
|
| A. Effective Top Tube | 630 mm |
| B. Seat Tube | 490 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.8° |
| D. Head Tube Angle | 68.5° |
| E. Head Tube | 105 mm |
| F. Stack | 596.2 mm |
| G. Reach | 456.8 mm |
| H. Standover Height | 756 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.