Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,500.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Cinelli |
| Model | Nemo TIG Disc |
| Size | Large |
| Frame Material | Steel |
| Drivetrain | Campagnolo, 2x12 spd |
| Weight | 19 lbs 1 oz |
| Fork | Cinelli Nemo TIG Disc, Carbon |
| Brakes | Campagnolo Record, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Campagnolo Record, Mechanical |
| Front Derailleur | Campagnolo Record |
| Rear Derailleur | Campagnolo Record |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Campagnolo Record Carbon, 52/36t, 170mm |
| Cassette | Campagnolo Record, 11-34t |
| Chain | Campagnolo |
| Handlebar | Ritchey Comp Alloy, 42cm |
| Headset | Columbus |
| Stem | Ritchey Comp Alloy, 31.8mm x 120mm, 6° |
| Seatpost | Cinelli Alloy, 27.2mm |
| Saddle | fi'zi:k Argo w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Campagnolo Levante Carbon Tubeless Compatible, Campagnolo |
| Front Tire | Vittoria Corsa Pro Graphene Cotton Tech, 700C x 32C |
| Rear Tire | Vittoria Corsa Pro Graphene Cotton Tech, 700C x 32C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 550 mm |
| B. Seat Tube | 560 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 73° |
| E. Head Tube | 160 mm |
| F. Stack | 564 mm |
| G. Reach | 383 mm |
| H. Standover Height | 815 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.