Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $13,500.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Specialized |
| Model | S-Works Turbo Levo SL 2 |
| Size | S4 |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 39 lbs 1 oz |
| Fork | FOX Factory 36 FLOAT |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | FOX Factory FLOAT X |
| Rear Shock Travel | 150mm |
| Brakes | SRAM Code Stealth Ultimate, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM AXS Pod Ultimate, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM XX Eagle Transmission |
| Bottom Bracket Shell | N/A |
| Crankset | SRAM S-Series Carbon, 32t, 170mm |
| Cassette | SRAM XS-1297, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Roval Traverse Carbon, 790mm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Deity Alloy, 35.0mm x 35mm, 0° |
| Seatpost | SRAM AXS Reverb, 30.9mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | Specialized Power w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Roval Traverse SL, Roval |
| Front Tire | Specialized Butcher Grid Trail T9 2Bliss, 29" x 2.3" |
| Rear Tire | Specialized Eliminator Grid Trail T7 2Bliss, 27.5" x 2.3" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Motor | Specialized 1.2 SL Custom RX Trail Tuned |
| Torque | 50 |
| Wattage | 320 |
| Battery | Specialized SL1-320 |
| Top Speed | 20mph |
| Mileage | 588 |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'8" - 6'2"
|
| A. Effective Top Tube | 631 mm |
| B. Seat Tube | 425 mm |
| C. Seat Tube Angle | 75.8° |
| D. Head Tube Angle | 64.6° |
| E. Head Tube | 120 mm |
| F. Stack | 635 mm |
| G. Reach | 470 mm |
| H. Standover Height | 767 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.