Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $5,000.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Specialized |
| Model | Crux Expert |
| Size | 56cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 17 lbs 5 oz |
| Fork | Specialized Crux, FACT Carbon |
| Brakes | SRAM Rival AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Rival AXS, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM Rival AXS XPLR |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Rival AXS Alloy, 40t, 172.5mm |
| Cassette | SRAM Rival AXS XG-1251 XPLR, 10-44t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Specialized Adventure Gear Alloy, 42cm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Specialized Alloy, 31.8mm x 100mm, 6° |
| Seatpost | Roval Terra Carbon, 27.2mm |
| Saddle | WTB Silverado w/ Steel Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Roval Terra C Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 370 |
| Front Tire | Specialized S-Works Pathfinder T5/T7 2Bliss Ready, 700C x 42C |
| Rear Tire | Specialized S-Works Pathfinder T5/T7 2Bliss Ready, 700C x 42C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10 - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 568 mm |
| B. Seat Tube | 546 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 72° |
| E. Head Tube | 147 mm |
| F. Stack | 578 mm |
| G. Reach | 397 mm |
| H. Standover Height | 816 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.