Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $6,000.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | Specialized |
| Model | Fatboy SE |
| Size | Large |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 26 lbs 1 oz |
| Fork | Specialized Chisel, FACT Carbon |
| Rear Shock Travel | N/A |
| Brakes | Magura MT5, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Eagle AXS Rocker Paddle, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM XX1 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM XX1 Eagle Carbon, 30t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1295 Eagle, 10-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | ProTaper Carbon, 720mm |
| Headset | FSA |
| Stem | Wake Alloy, 31.8mm x 40mm, 0° |
| Seatpost | Specialized Alloy, 30.9mm |
| Saddle | Specialized Bridge Hollow w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x150mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x197mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | HED Big Deal Carbon Tubeless Compatible, HED |
| Front Tire | Terrene Wazia Tough, 26" x 4.6" |
| Rear Tire | Terrene Wazia Tough, 26" x 4.6" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'2"
|
| A. Effective Top Tube | 626 mm |
| B. Seat Tube | 470 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73° |
| D. Head Tube Angle | 71° |
| E. Head Tube | 110 mm |
| F. Stack | 617 mm |
| G. Reach | 437 mm |
| H. Standover Height | 813 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.