Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $2,499.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Scott |
| Model | Contessa Spark 930 |
| Size | Medium |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | Shimano, 1x12 spd |
| Weight | 32 lbs 4 oz |
| Fork | RockShox Judy Silver TK |
| Fork Travel | 130mm |
| Rear Shock | X-Fusion NUDE RLX |
| Rear Shock Travel | 120mm |
| Brakes | Shimano MT201, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Deore M6100, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano XT M8100 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Shimano MT511 Alloy, 30t, 170mm |
| Cassette | Shimano Deore M6100, 10-51t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Syncros Alloy, 740mm |
| Headset | Syncros |
| Stem | Syncros Alloy, 31.8mm x 45mm, 6° |
| Seatpost | Syncros Duncan 2.5, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 125mm |
| Saddle | Syncros Savona w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Syncros X-25 Aluminum Tubeless Compatible, Shimano MT410 |
| Front Tire | Maxxis Rekon , 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Maxxis Rekon, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'6" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 605 mm |
| B. Seat Tube | 440 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.8° |
| D. Head Tube Angle | 67.2° |
| E. Head Tube | 95 mm |
| F. Stack | 593.1 mm |
| G. Reach | 432.7 mm |
| H. Standover Height | 746 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.