Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $6,500.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Quintana Roo |
| Model | PRfive |
| Size | 50cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x11 spd |
| Weight | 20 lbs 15 oz |
| Fork | Quintana Roo PRfive, Carbon |
| Brakes | Shimano Ultegra R8010 Direct Mount w/ Alloy Brake Levers, Caliper - Side Pull |
| Shifters | Shimano Dura-Ace SL-BSR1, Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra R8000 |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra R8000 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Praxis Works Zayante Carbon, 52/36t, 165mm |
| Cassette | Shimano Ultegra R8000, 11-28t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Profile Design Wing 10A Alloy Base Bar w/ Profile Design 3.5A Alloy Extensions, 42cm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | Profile Design 1/Seventeen Alloy, 31.8mm x 70mm, 17° |
| Seatpost | Quintana Roo Aero Carbon, Frame Specific |
| Saddle | ISM PR 3.0 w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 9x100mm (Quick Release) |
| Rear Axle Spacing | 10x130mm |
| Wheelset | Reynolds AR 58 Quintan Roo Carbon Tubeless Compatible, Reynolds |
| Front Tire | Vittoria Rubino Pro Graphene 2.0, 700C x 25C |
| Rear Tire | Vittoria Rubino Pro Graphene 2.0, 700C x 25C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
N/A
|
| A. Effective Top Tube | 490 mm |
| B. Seat Tube | 500 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77 - 83° |
| D. Head Tube Angle | 72° |
| E. Head Tube | 95 mm |
| F. Stack | 500 mm |
| G. Reach | 390 mm |
| H. Standover Height | 750 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.