Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $5,800.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Yeti |
| Model | SB115 |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x12 spd |
| Weight | 29 lbs 0 oz |
| Fork | FOX Performance Series 34 FLOAT |
| Fork Travel | 130mm |
| Rear Shock | FOX Performance Series FLOAT DPS |
| Rear Shock Travel | 115mm |
| Brakes | Shimano SLX M7120, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano SLX M7100, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano SLX M7100 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Shimano SLX M7100, 30t, 170mm |
| Cassette | Shimano SLX M7100, 10-51t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Truvativ Descendant Carbon, 770mm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | Burgtec Enduro MK3 Alloy, 35.0mm x 50mm, 0° |
| Seatpost | FOX Transfer Performance Elite, 30.9mm |
| Seatpost Travel | 170mm |
| Saddle | WTB Silverado Yeti Custom w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | DT Swiss M1900 Aluminum Tubeless Compatible, DT Swiss |
| Front Tire | WTB Exiwolf, 29" x 2.3" |
| Rear Tire | Maxxis Ardent EXO TR, 29" x 2.25" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'3"
|
| A. Effective Top Tube | 631 mm |
| B. Seat Tube | 457 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74° |
| D. Head Tube Angle | 67.5° |
| E. Head Tube | 123.2 mm |
| F. Stack | 629 mm |
| G. Reach | 450 mm |
| H. Standover Height | 734 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.