Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Year | 2022 |
| Brand | Pivot |
| Model | Shuttle SL |
| Size | Medium |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x12 spd |
| Weight | 39 lbs 7 oz |
| Fork | FOX Factory E-Tuned 36 FLOAT |
| Fork Travel | 150mm |
| Rear Shock | FOX Factory FLOAT X |
| Rear Shock Travel | 132mm |
| Brakes | Shimano XTR M9120, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano XTR M9100, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano XTR M9100 |
| Crankset | Rotor eKAPIC E-MTB Alloy, 32t, 165mm |
| Cassette | Shimano XTR M9100, 10-51t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Phoenix Team Low Rise Carbon, 770mm |
| Headset | Pivot |
| Stem | Phoenix Team Enduro/Trail Alloy, 35.0mm x 40mm, 6° |
| Seatpost | FOX Transfer Factory, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 175mm |
| Saddle | WTB Volt Pro w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x157mm Super Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Reynolds Blacklabel Carbon Tubeless Compatible, Industry Nine Hydra |
| Front Tire | Teravail Honcho TR, 29" x 2.6" |
| Rear Tire | Teravail Honcho TR, 29" x 2.6" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Motor | Fazua Ride 60 |
| Wattage | 250w |
| Battery | Integrated 430 Wh |
| Top Speed | 20mph |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'6" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 632mm, 631mm (Low, High) |
| B. Seat Tube | 394 mm |
| C. Seat Tube Angle | 76, 76.5 (Low, High) |
| D. Head Tube Angle | 65, 65.5 (Low, High) |
| E. Head Tube | 112 mm |
| F. Stack | 626mm, 622mm (Low, High) |
| G. Reach | 465mm, 469mm (Low, High) |
| H. Standover Height | 668mm, 677mm (Low, High) |
| I. Saddle Height Range | N/A |
We’re fellow bike nerds. We're cyclists who want to find the right bike, components, and accessories for you. That’s why we created our innovative Certified Pre-Owned bike process and why we’re committed to finding the best products you need for your adventures.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.