Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $8,300.00 |
| Year | 2018 |
| Brand | Trek |
| Model | Émonda SLR 8 |
| Size | 50cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x11 spd |
| Weight | 15 lbs 8 oz |
| Fork | Trek Émonda, Carbon |
| Brakes | Shimano Dura-Ace R9170, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Dura-Ace R9120, Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano Dura-Ace R9100 |
| Rear Derailleur | Shimano Dura-Ace R9100 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Shimano Dura-Ace R9100 Alloy, 50/34t, 170mm |
| Cassette | Shimano Ultegra R8000, 11-30t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Bontrager IsoCore Pro Carbon, 38cm |
| Headset | Trek |
| Stem | Bontrager Alloy, 31.8mm x 80mm, 7° |
| Seatpost | Bontrager Ride Tuned Carbon Seatmast Cap, Frame Specific |
| Saddle | Bontrager Ajna Pro w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Bontrager Aeolus Elite 35 Carbon Tubeless Compatible, Bontrager |
| Front Tire | Bontrager R2, 700C x 25C |
| Rear Tire | Bontrager R2, 700C x 25C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'2" - 5'4"
|
| A. Effective Top Tube | 521 mm |
| B. Seat Tube | 476 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74.6° |
| D. Head Tube Angle | 72.1° |
| E. Head Tube | 130 mm |
| F. Stack | 535 mm |
| G. Reach | 374 mm |
| H. Standover Height | 707 mm |
| I. Saddle Height Range | 630 - 700 mm |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.