Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $5,149.00 |
| Year | 2025 |
| Brand | Trek |
| Model | Domane SL 6 Gen 4 |
| Size | 56cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x12 spd |
| Weight | 20 lbs 3 oz |
| Fork | Trek Domane SL, Carbon |
| Brakes | Shimano 105 R7170, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano 105 Di2 R7170, Electronic |
| Front Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano 105 R7100 Alloy w/ 4iiii Precision Power Meter on the left crank arm, 50/34t, 172.5mm |
| Cassette | Shimano 105 R7100, 11-34t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Bontrager Elite IsoZone Alloy, 42cm |
| Headset | Trek |
| Stem | Trek RCS Pro Alloy, 31.8mm x 100mm, 7° |
| Seatpost | Trek KVF Aero Carbon, Frame Specific |
| Saddle | Trek w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Bontrager Paradigm Comp 25 Aluminum Tubeless Compatible, Bontrager |
| Front Tire | Pirelli P Zero Race TLR, 700C x 30C |
| Rear Tire | Pirelli P Zero Race TLR, 700C x 30C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'9" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 554 mm |
| B. Seat Tube | 525 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.3° |
| D. Head Tube Angle | 71.9° |
| E. Head Tube | 175 mm |
| F. Stack | 591 mm |
| G. Reach | 377 mm |
| H. Standover Height | 776 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.