Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $5,699.00 |
| Year | 2025 |
| Brand | Orbea |
| Model | Diem 10 |
| Size | Medium |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | Gates, 1x1 spd |
| Weight | 54 lbs 13 oz |
| Fork | Orbea Diem, Full Carbon |
| Brakes | Shimano CUES U8020, Disc Brakes - Hydraulic |
| Crankset | Shimano EM600 Alloy, 46t, 165mm |
| Cassette | Gates CDX, 34t |
| Chain | Gates Carbon Drive |
| Handlebar | Orbea Urban Alloy, 720mm |
| Headset | Orbea |
| Seatpost | OC Mountain Control MC22, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 100mm |
| Saddle | Selle Royal Vivo Ergo |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Orbea Aluminum Tubeless Compatible, Front: Alloy / Rear: Enviolo Trekking |
| Front Tire | Vittoria e-Randonneur Graphene 2.0, 700C x 48C |
| Rear Tire | Vittoria e-Randonneur Graphene 2.0, 700C x 48C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Motor | Shimano EP801 |
| Wattage | 250w |
| Battery | 630Wh Gen2 |
| Top Speed | 28mph |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'5" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 610 mm |
| B. Seat Tube | 468 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74.7° |
| D. Head Tube Angle | 68° |
| E. Head Tube | 187.4 mm |
| F. Stack | 625 mm |
| G. Reach | 438 mm |
| H. Standover Height | 686 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.