Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,000.00 |
| Year | 2013 |
| Brand | Independent Fabrication |
| Model | XS |
| Size | Medium |
| Frame Material | Titanium/Carbon Fiber |
| Drivetrain | Campagnolo, 2x11 spd |
| Weight | 16 lbs 8 oz |
| Fork | Independent Fabrication XS, Carbon |
| Brakes | Campagnolo Record, Caliper - Side Pull |
| Shifters | Campagnolo Record, Mechanical |
| Front Derailleur | Campagnolo Record |
| Rear Derailleur | Campagnolo Record |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Campagnolo Record Carbon, 50/34t, 170mm |
| Cassette | Campagnolo Record, 12-30t |
| Chain | Campagnolo |
| Handlebar | Coefficient Wave Alloy, 42cm |
| Headset | Chris King |
| Stem | ENVE Carbon, 31.8mm x 80mm, 6° |
| Seatpost | Deda Zero1 Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Selle Italia Max w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 9x100mm (Quick Release) |
| Rear Axle Spacing | 10x130mm (Quick Release) |
| Wheelset | HED Belgium Aluminum Tubeless Compatible, HED |
| Front Tire | Continental Ultra Sport, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Ultra Sport, 700C x 28C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'7" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 530 mm |
| B. Seat Tube | 510 mm |
| C. Seat Tube Angle | N/A |
| D. Head Tube Angle | N/A |
| E. Head Tube | 125 mm |
| F. Stack | N/A |
| G. Reach | N/A |
| H. Standover Height | 765 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.