Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Year | 2024 |
| Brand | Lynskey |
| Model | GR300 |
| Size | Medium |
| Frame Material | Titanium |
| Drivetrain | Shimano, 2x11 spd |
| Weight | 18 lbs 4 oz |
| Fork | ENVE, Carbon |
| Brakes | Shimano GRX RX820, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano GRX Di2 RX815, Electronic |
| Front Derailleur | Shimano GRX Di2 RX815 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX Di2 RX815 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano GRX RX810 Alloy w/ 4iiii Precision Dual-Sided Power Meter, 48/31t, 170mm |
| Cassette | Shimano CS-HG800-11, 11-34t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | ENVE Carbon, 40cm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | ENVE Carbon, 31.8mm x 100mm, 6° |
| Seatpost | Lynskey Titanium, 27.2mm |
| Saddle | Prologo Dimension w/ Tirox Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Duke Racing Wheels Baccara X 42 Carbon Tubeless Compatible, Duke Racing Wheels Carbon-Ti X-Hub SP Disc |
| Front Tire | Panaracer GravelKing TLR, 700C x 35C |
| Rear Tire | Panaracer GravelKing TLR, 700C x 35C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'6" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 550 mm |
| B. Seat Tube | 490 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 70.5° |
| E. Head Tube | 145 mm |
| F. Stack | 570 mm |
| G. Reach | 380 mm |
| H. Standover Height | 758 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.