Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $11,300.00 |
| Year | 2019 |
| Brand | Trek |
| Model | Émonda SLR |
| Size | 58cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 2x11 spd |
| Weight | 14 lbs 12 oz |
| Fork | Trek Émonda SLR, Carbon |
| Brakes | SRAM Red AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Red AXS, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Red AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Red AXS, Max 36T |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Shimano Dura-Ace R9100 Alloy & Rotor Q Rings Oval Chainrings w/ Stages Gen 3 Power Meter on the left crank arm, 48/35t, 175mm |
| Cassette | SRAM Force AXS XG-1270, 10-36t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | 3T Ergonova Pro Carbon, 42cm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | Roval Alpinist Alloy, 31.8mm x 90mm, 7° |
| Seatpost | Bontrager Ride Tuned Carbon Seatmast Cap, Frame Specific |
| Saddle | fi'zi:k Aliante w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Zipp 202 Firecrest Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 180 |
| Front Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR, 700C x 25C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR, 700C x 25C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'11" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 573 mm |
| B. Seat Tube | 553 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73° |
| D. Head Tube Angle | 73.8° |
| E. Head Tube | 190 mm |
| F. Stack | 596 mm |
| G. Reach | 391 mm |
| H. Standover Height | 786 mm |
| I. Saddle Height Range | 730 - 780 mm |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.