Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $4,199.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | Santa Cruz |
| Model | Highball CC |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 23 lbs 11 oz |
| Fork | MRP Ribbon SL |
| Fork Travel | 110mm |
| Rear Shock Travel | N/A |
| Brakes | SRAM G2 Ultimate, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy, 28t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Corvus Sweet 16 Carbon, 780mm |
| Headset | Chris King |
| Stem | Ritchey Comp 4-Axis Alloy, 31.8mm x 40mm, 30° |
| Seatpost | Ergon CF3 Pro Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Ergon SMC Sport Gel Men w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Industry Nine Trail S Carbon Tubeless Compatible, Industry Nine Hydra |
| Front Tire | Maxxis Minion DHF 3C MaxxTerra EXO TR, 29" x 2.3" |
| Rear Tire | Maxxis Crossmark II EXO TR, 29" x 2.25" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 638 mm |
| B. Seat Tube | 470 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73° |
| D. Head Tube Angle | 69.5° |
| E. Head Tube | 110 mm |
| F. Stack | 615 mm |
| G. Reach | 450 mm |
| H. Standover Height | 740 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.