Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $9,500.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Creo SL Expert EVO |
| Size | X-Small |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x11 spd |
| Weight | 27 lbs 9 oz |
| Fork | Specialized w/ Future Shock 2.0 , FACT Carbon |
| Fork Travel | 20mm |
| Brakes | Shimano Ultegra R8070, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Ultegra Di2 R8070, Electronic |
| Rear Derailleur | Shimano XT Di2 M8050 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Praxis Works Alloy, 46t, 165mm |
| Cassette | Shimano XT M8000, 11-42t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Specialized Hover Expert Alloy, 38cm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Specialized Future Alloy, 31.8mm x 80mm, 6° |
| Seatpost | Roval Terra Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Ergon SM 10 Enduro Comp w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x110mm Road Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Roval C 38 Carbon Tubeless Ready, DT Swiss 350 |
| Front Tire | Specialized Grand Prix 5000 S TR, 700C x 28C |
| Rear Tire | Specialized Grand Prix 5000 S TR, 700C x 28C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Motor | Specialized SL 1.1 custom lightweight motor |
| Wattage | 240w |
| Battery | Specialized SL1-320 |
| Top Speed | 28mph |
| Mileage | 7488mi |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'0" - 5'4"
|
| A. Effective Top Tube | 527 mm |
| B. Seat Tube | 415 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74° |
| D. Head Tube Angle | 71.5° |
| E. Head Tube | 145.5 mm |
| F. Stack | 573 mm |
| G. Reach | 363 mm |
| H. Standover Height | 728 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.