Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $5,999.00 |
| Year | 2024 |
| Brand | Salsa |
| Model | Moraine |
| Size | Medium |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | Shimano, 1x12 spd |
| Weight | 49 lbs 13 oz |
| Fork | RockShox Psylo Gold RC |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | FOX Float X Performance |
| Rear Shock Travel | 145mm |
| Brakes | Shimano Deore M6120, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Deore M6100, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano Deore M6100 |
| Bottom Bracket Shell | N/A |
| Crankset | Praxis Alloy, 32t, 160mm |
| Cassette | Shimano Deore M6100, 10-51t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Race Face Chester Alloy, 800mm |
| Headset | Salsa Cycles |
| Stem | Salsa Cycles Alloy, 35.0mm x 50mm, 0° |
| Seatpost | TranzX, 30.9mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | WTB Volt w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | WTB ST Tough i30 Aluminum Tubeless Compatible, Shimano TC500 |
| Front Tire | Teravail Kessel, 29" x 2.6" |
| Rear Tire | Teravail Warwick, 29" x 2.5" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Motor | Fazua Ride 60 |
| Torque | 60 |
| Wattage | 250 |
| Battery | Fazua Energy 430 |
| Top Speed | 20 |
| Key Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'6" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 612.2 mm |
| B. Seat Tube | 430 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77.4° |
| D. Head Tube Angle | 63.9° |
| E. Head Tube | 110 mm |
| F. Stack | 622.6 mm |
| G. Reach | 473 mm |
| H. Standover Height | 754.5 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.