Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,200.00 |
| Year | 2025 |
| Brand | Salsa |
| Model | Confluence |
| Size | X-Small |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | Shimano, 1x11 spd |
| Weight | 33 lbs 9 oz |
| Fork | Salsa Cycles Confluence, Carbon |
| Brakes | Shimano UR300, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano CUES U6000, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano CUES U6000 |
| Crankset | FSA Omega Alloy, 40t, 165mm |
| Cassette | Shimano CUES U6000, 11-50t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Salsa Cycles Salt Flat Alloy, 700mm |
| Headset | Salsa Cycles |
| Stem | Salsa Cycles Alloy, 31.8mm x 60mm, 6° |
| Seatpost | Promax SP-2016 Alloy, 27.2mm |
| Saddle | WTB Volt w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x135mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | WTB ST i23 Aluminum Tubeless Compatible, Front: WTB / Rear: ebikemotion X35 |
| Front Tire | Teravail Washburn, 700C x 42C |
| Rear Tire | Teravail Washburn, 700C x 42C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Motor | ebikemotion X35 |
| Wattage | 250w |
| Battery | ebikemotion X35 Li-ion |
| Top Speed | 20mph |
| Mileage | N/A |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
4'8" - 4'11"
|
| A. Effective Top Tube | 550 mm |
| B. Seat Tube | 340 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73° |
| D. Head Tube Angle | 68.5° |
| E. Head Tube | 90 mm |
| F. Stack | 510 mm |
| G. Reach | 394 mm |
| H. Standover Height | 622 mm |
| I. Saddle Height Range | 142150 mm |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.