Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,500.00 |
| Year | 2019 |
| Brand | Yeti |
| Model | SB150 TURQ |
| Size | Medium |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 30 lbs 15 oz |
| Fork | RockShox Lyrik Ultimate - ID# 08T96191993 |
| Fork Travel | 170mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate |
| Rear Shock Travel | 150mm |
| Brakes | SRAM Code R, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle AXS Rocker Paddle, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM X01 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Truvativ Descendant Carbon, 32t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | OneUp Carbon , 740mm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | Race Face Aeffect R Alloy, 35.0mm x 40mm, 0° |
| Seatpost | OneUp One Fifty, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | WTB Silverado w/ Steel Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | Stan's NoTubes ZTR Flow S1 Aluminum Tubeless Ready, Stan's NoTubes |
| Front Tire | Maxxis Minion DHF EXO TR, 29" x 2.5" |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II EXO TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'6" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 602 mm |
| B. Seat Tube | 410 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77° |
| D. Head Tube Angle | 64.5° |
| E. Head Tube | 97 mm |
| F. Stack | 614 mm |
| G. Reach | 460 mm |
| H. Standover Height | 728 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.