Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,499.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Scott |
| Model | Spark 950 |
| Size | Large |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 32 lbs 2 oz |
| Fork | RockShox Pike Select |
| Fork Travel | 130mm |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Select RL3, DebonAir spring, 3-mode travel/geometry compression adjust via Scott TwinLoc 2 remote lever (Lockout/Trail/Descend), rebound adjust, trunnion mount, 165mm length x 45mm stroke |
| Rear Shock Travel | Adjustable |
| Brakes | Shimano MT500, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM NX Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM 1X Eagle Alloy, 32t, 175mm |
| Cassette | SRAM PG-1230 Eagle, 11-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Syncros Fraser 2.0 DC Alloy, 770mm |
| Headset | Scott |
| Stem | Syncros Fraser 3.0 DC Alloy, 31.8mm x 60mm, 0° |
| Seatpost | Syncros Duncan 2.0, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | Syncros Tofino w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Syncros Silverton X-30SE Aluminum Tubeless Compatible, Syncros |
| Front Tire | Schwalbe Wicked Will, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Schwalbe Wicked Will, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'9" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 613 mm |
| B. Seat Tube | 490 mm |
| C. Seat Tube Angle | 76.4° |
| D. Head Tube Angle | 65.8° |
| E. Head Tube | 105 mm |
| F. Stack | 617.7 mm |
| G. Reach | 470 mm |
| H. Standover Height | 778 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.