Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $6,950.00 |
| Year | 2019 |
| Brand | Pinarello |
| Model | Dogma F10 |
| Size | 57.5cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 2x11 spd |
| Weight | 15 lbs 12 oz |
| Fork | Pinarello Dogma F10, Carbon Fiber |
| Brakes | SRAM Red, Caliper - Side Pull |
| Shifters | SRAM Red eTap, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Red eTap |
| Rear Derailleur | SRAM Red eTap |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Red Carbon, 52/36t, 175mm |
| Cassette | SRAM Red XG-1190, 11-32t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | MØst Jaguar XA Carbon, 40cm |
| Headset | Pinarello |
| Stem | MØst Tiger Alloy, 31.8mm x 100mm, 6° |
| Seatpost | Pinarello Dogma F10 Carbon, Frame Specific |
| Saddle | Specialized S-Works Romin Evo w/Mirror FACT w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 9x100mm (Quick Release) |
| Rear Axle Spacing | 10x130mm (Quick Release) |
| Wheelset | Zipp 303 NSW Carbon, Zipp |
| Front Tire | Schwalbe Lugano 2, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix 5000, 700C x 26C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are not tubeless compatible |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
N/A
|
| A. Effective Top Tube | 575 mm |
| B. Seat Tube | 540 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73° |
| D. Head Tube Angle | 73.7° |
| E. Head Tube | 179 mm |
| F. Stack | 584 mm |
| G. Reach | 397 mm |
| H. Standover Height | 831 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.