Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $6,500.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Santa Cruz |
| Model | Bronson C |
| Size | Small |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 32 lbs 0 oz |
| Fork | RockShox Lyrik Select |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | FOX Performance FLOAT X |
| Rear Shock Travel | 150mm |
| Brakes | SRAM G2 R, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM AXS POD Ultimate, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Eagle Transmission |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM S1000 Eagle Transmission, 34t, 170mm |
| Cassette | SRAM X0 Eagle Transmission XS-1295, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Burgtec Ride Wide Enduro Alloy, 760mm |
| Headset | Cane Creek Ten |
| Seatpost | SDG Tellis, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 125mm |
| Saddle | WTB Volt w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Nukeproof Horizon Aluminum Tubeless Compatible, Nukeproof |
| Front Tire | Maxxis Minion DHF 3C MaxxGrip EXO TR, 29" x 2.5" |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 3C MaxxTerra EXO TR, 27.5" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'1" - 5'5"
|
| A. Effective Top Tube | 570mm, 575mm (High, Low) |
| B. Seat Tube | 380 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77.2, 76.7 (High, Low) |
| D. Head Tube Angle | 64.7, 64.5 (High, Low) |
| E. Head Tube | 100 mm |
| F. Stack | 617mm, 619mm (High, Low) |
| G. Reach | 430mm, 427mm (High, Low) |
| H. Standover Height | 709mm, 706mm (High, Low) |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.