Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Year | 2023 |
| Brand | Factor |
| Model | SLiCK |
| Size | Medium |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 2x12 spd |
| Weight | 21 lbs 3 oz |
| Fork | Factor SLiCK, Carbon |
| Brakes | SRAM S-900 Aero HRD, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM eTap AXS Wireless Blips, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Force AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS, Max 33T |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM Force AXS Carbon Quarq Power Meter, 48/35t, 170mm |
| Cassette | SRAM Force AXS XG-1270, 10-33t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Factor Mono-Riser Aerobar System Carbon w/ TriRig Closed Back Arm Cups & 51 Speedshop Carbon Extensions, 40cm |
| Headset | Factor |
| Seatpost | Factor SLiCK Carbon, Frame Specific |
| Saddle | ISM PR 3.0 w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Black Inc Sixty Carbon Tubeless Compatible, Black Inc |
| Front Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR, 700C x 28C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
N/A
|
| A. Effective Top Tube | N/A |
| B. Seat Tube | 536 mm |
| C. Seat Tube Angle | 78° |
| D. Head Tube Angle | 72.5° |
| E. Head Tube | N/A |
| F. Stack | 525 mm |
| G. Reach | 405 mm |
| H. Standover Height | 794 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.