Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $8,500.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Ibis |
| Model | Ripley V4 |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 24 lbs 8 oz |
| Fork | FOX Factory 34 FLOAT |
| Fork Travel | 120mm |
| Rear Shock | FOX Factory Series FLOAT SL |
| Rear Shock Travel | 120mm |
| Brakes | Shimano XT M8000, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM AXS POD Ultimate, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM XX1 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM XX1 Eagle Carbon w/ Wolf Tooth Power Trac Oval Chainring, 28t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1299 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | ENVE M7 Carbon, 770mm |
| Headset | Cane Creek 110 |
| Stem | ENVE Carbon, 35.0mm x 50mm, 0° |
| Seatpost | BikeYoke Revive Dropper, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 160mm |
| Saddle | WTB Silverado w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Boost) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | Generic Carbon Tubeless Compatible w/ Berd Spokes, Industry Nine Hydra |
| Front Tire | Maxxis Dissector 3C MaxxTerra EXO TR, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Maxxis Rekon 3C MaxxSpeed EXO TR, 29" x 2.25" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'8" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 630 mm |
| B. Seat Tube | 418 mm |
| C. Seat Tube Angle | 76° |
| D. Head Tube Angle | 66.5° |
| E. Head Tube | 115 mm |
| F. Stack | 622 mm |
| G. Reach | 475 mm |
| H. Standover Height | 742 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.