Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,000.00 |
| Year | 2024 |
| Brand | Orbea |
| Model | Rise |
| Size | X-Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x12 spd |
| Weight | 45 lbs 3 oz |
| Fork | DVO Onyx D1 |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | DVO Jade X Coil |
| Rear Shock Travel | 140mm |
| Brakes | TRP DH-R EVO, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano SLX M7100, Electronic |
| Rear Derailleur | Shimano SLX M7100 |
| Crankset | Shimano EM800 Alloy, 32t, 170mm |
| Cassette | Shimano SLX M7100, 10-51t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | OC Mountain Control MC31 Alloy, 800mm |
| Headset | Orbea |
| Stem | OC Mountain Control MC20 Alloy, 35.0mm x 50mm, 0° |
| Seatpost | OC Mountain Control MC21, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 200mm |
| Saddle | Brooks C17 w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Race Face Turbine Aluminum Tubeless Compatible, Race Face Vault |
| Front Tire | Schwalbe Eddy Current, 29" x 2.6" |
| Rear Tire | Schwalbe Eddy Current, 29" x 2.6" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Motor | Shimano STEPS EP801-RS |
| Torque | 60Nm |
| Wattage | 250w |
| Battery | Integrated 360Wh |
| Top Speed | 20mph |
| Mileage | 780mi |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'11" - 6'6.74"
|
| A. Effective Top Tube | 649 mm |
| B. Seat Tube | 508 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77, 76.5 (150mm Fork) |
| D. Head Tube Angle | 66, 65.5 (150mm Fork) |
| E. Head Tube | 140 mm |
| F. Stack | 646 mm |
| G. Reach | 500 mm |
| H. Standover Height | 776 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.