Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $8,700.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Scott |
| Model | Spark RC World Cup |
| Size | Medium |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 22 lbs 9 oz |
| Fork | RockShox SID Ultimate 3-Mode Remote Lockout |
| Fork Travel | 120mm |
| Rear Shock | RockShox NUDE 5 RL3, DebonAir spring, 3-mode adjust via Scott TwinLoc 2 (Lockout, Traction Control, Descend), rebound adjust, trunnion mount, 165mm x 45mm |
| Rear Shock Travel | Adjustable |
| Brakes | Shimano XTR M9100, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Eagle AXS Rocker Paddle, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM XX1 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM XX1 Eagle Carbon, 34t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1299 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Syncros Fraser IC SL XC Carbon, 750mm |
| Headset | Scott |
| Stem | Syncros Fraser IC SL XC Carbon, N/A x 40mm, 6° |
| Seatpost | Syncros Carbon, 31.6mm |
| Saddle | fi'zi:k Argo w/ Manganese Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Syncros Silverton 1.0 S Carbon Tubeless Ready, DT Swiss 240 |
| Front Tire | Maxxis Rekon Race EXO TR, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Maxxis Rekon Race EXO TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'6" – 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 590 mm |
| B. Seat Tube | 440 mm |
| C. Seat Tube Angle | 76.1° |
| D. Head Tube Angle | 67.2° |
| E. Head Tube | 90 mm |
| F. Stack | 603 mm |
| G. Reach | 441 mm |
| H. Standover Height | 765 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.