Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Hot Item
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $5,000.00 |
| Year | 2024 |
| Brand | Specialized |
| Model | Roubaix SL8 |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x12 spd |
| Weight | 18 lbs 8 oz |
| Fork | Specialized Future Shock 3.2, FACT Carbon |
| Fork Travel | 20mm |
| Brakes | Shimano 105 R7170, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano 105 Di2 R7170, Electronic |
| Front Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano 105 R7100, 50/34t, 172.5mm |
| Cassette | Shimano CS-HG710-12, 11-36t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Specialized Hover Alloy, 42cm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Specialized Future Stem Comp Alloy, 31.8mm x 100mm, 6° |
| Seatpost | Specialized S-Works Pave FACT Carbon , Frame Specific |
| Saddle | Specialized Power Hollow w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm |
| Wheelset | Roval C 38 Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 370 |
| Front Tire | Specialized S-Works Mondo T2/T5 2Bliss Ready, 700C x 32C |
| Rear Tire | Specialized S-Works Mondo T2/T5 2Bliss Ready, 700C x 32C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'7" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 550 mm |
| B. Seat Tube | 465 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74° |
| D. Head Tube Angle | 72.3° |
| E. Head Tube | 122 mm |
| F. Stack | 585 mm |
| G. Reach | 381 mm |
| H. Standover Height | 766 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.