Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,200.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | Ventum |
| Model | GS1 |
| Size | Medium |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x11 spd |
| Weight | 18 lbs 6 oz |
| Fork | Ventum GS1, Carbon |
| Brakes | SRAM Force 1 HydroR, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Force 1 HydroR, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM Force 1 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Force 1 Carbon, 40t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1175, 10-42t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | FSA A-Wing Pro Alloy, 42cm |
| Headset | Ventum |
| Stem | FSA Gossamer Alloy, 31.8mm x 100mm, 6° |
| Seatpost | Ventum Carbon , Frame Specific |
| Saddle | fi'zi:k Antares w/ S-Alloy Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm |
| Wheelset | Front: Merida Expert / Rear: FSA AGX i25, Aluminum Tubeless Compatible, Front: Merida / Rear: FSA |
| Front Tire | WTB Riddler, 700C x 37C |
| Rear Tire | WTB Riddler, 700C x 37C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'8" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 546 mm |
| B. Seat Tube | 525 mm |
| C. Seat Tube Angle | 72.5° |
| D. Head Tube Angle | 70° |
| E. Head Tube | 128 mm |
| F. Stack | 545 mm |
| G. Reach | 374 mm |
| H. Standover Height | 802 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.