Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $8,000.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | Scott |
| Model | Spark RC 900 WC HMX SL Supersonic Edition |
| Size | X-Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 23 lbs 7 oz |
| Fork | RockShox SID Ultimate |
| Fork Travel | 110mm |
| Rear Shock | RockShox Scott NUDE Traction Control |
| Rear Shock Travel | 100mm |
| Brakes | SRAM Level Ultimate, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Eagle AXS Rocker Paddle, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM XX1 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM XX1 Eagle Carbon SRM Power Meter, 32t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1295 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Syncros Fraser iC SL Carbon Bar/Stem, 700mm |
| Headset | Scott |
| Stem | Syncros Fraser iC SL Carbon Bar/Stem, N/A x 50mm, 6° |
| Seatpost | Syncros Duncan SL Carbon, 31.6mm |
| Saddle | Syncros Belcarra w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Front: Specialized Traverse SL / Rear: Reynolds TR209, Carbon Tubeless Compatible , Front: Roval / Rear: Reynolds |
| Front Tire | Maxxis Rekon Race EXO TR, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Maxxis Rekon Race EXO TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'2" - 6'5"
|
| A. Effective Top Tube | 650 mm |
| B. Seat Tube | 540 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.8° |
| D. Head Tube Angle | 68.5° |
| E. Head Tube | 115 mm |
| F. Stack | 605.5 mm |
| G. Reach | 474.1 mm |
| H. Standover Height | 787 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.