Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $9,500.00 |
| Year | 2024 |
| Brand | Scott |
| Model | Spark RC Team Issue |
| Size | X-Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 25 lbs 8 oz |
| Fork | RockShox SID Select |
| Fork Travel | 120mm |
| Rear Shock | RockShox NUDE 5 RL3, DebonAir spring, 3-mode adjust via Scott TwinLoc 2 (Lockout, Traction Control, Descend), rebound adjust, trunnion mount, 165mm x 45mm |
| Rear Shock Travel | 120mm |
| Brakes | Shimano XT M8100, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle AXS Rocker Paddle, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy, 30t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Syncros Fraser iC SL XC Carbon Bar/Stem, 730mm |
| Headset | Scott |
| Stem | Syncros Fraser iC SL XC Carbon Bar/Stem, 9º, N/A x 80mm, 12° |
| Seatpost | RockShox Reverb AXS, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | WTB Silverado w/ Steel Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | DT Swiss XRC 1501 Spline One Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 240 |
| Front Tire | Bongrager Sainte-Anne RSL, 29" x 2.2" |
| Rear Tire | Bongrager Sainte-Anne RSL, 29" x 2.2" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'2" - 6'5"
|
| A. Effective Top Tube | 642 mm |
| B. Seat Tube | 540 mm |
| C. Seat Tube Angle | 76.9° |
| D. Head Tube Angle | 67.2° |
| E. Head Tube | 115 mm |
| F. Stack | 625 mm |
| G. Reach | 501 mm |
| H. Standover Height | 799 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.