Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $5,599.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Canyon |
| Model | Ultimate CF SLX |
| Size | Medium |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 2x12 spd |
| Weight | 16 lbs 14 oz |
| Fork | Canyon F38 CF SLX, Carbon |
| Brakes | SRAM Force AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Force AXS, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Force AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS, Max 33T |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM Force AXS Quarq Power Meter, 48/35t, 172.5mm |
| Cassette | SRAM Force AXS XG-1270, 10-33t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Canyon CP0030 Aerocockpit CF Integrated Carbon Bar/Stem, 41cm |
| Headset | Canyon |
| Stem | Canyon CP0030 Aerocockpit CF Integrated Carbon Bar/Stem, N/A x 100mm, 6° |
| Seatpost | Canyon S13 VCLS CF Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Selle Italia SLR w/ Ti 316 Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | DT Swiss ARC 1400 DiCUT Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 240 |
| Front Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR Black Edition, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR Black Edition, 700C x 28C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'0.44"
|
| A. Effective Top Tube | 556 mm |
| B. Seat Tube | 522 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.8° |
| D. Head Tube Angle | 73.3° |
| E. Head Tube | 148 mm |
| F. Stack | 567 mm |
| G. Reach | 391 mm |
| H. Standover Height | 801 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.