Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,000.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | SCOR |
| Model | 4060 ST |
| Size | Medium |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 31 lbs 11 oz |
| Fork | RockShox Lyrik Ultimate |
| Fork Travel | 150mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate |
| Rear Shock Travel | 140mm |
| Brakes | SRAM Code RSC, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM GX Eagle Carbon, 32t, 170mm |
| Cassette | SRAM PG-1230 Eagle, 11-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | SCORR Carbon, 780mm |
| Headset | SCOR |
| Stem | SCORR Alloy, 31.8mm x 40mm, 0° |
| Seatpost | BikeYoke Devine, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 160mm |
| Saddle | WTB Silverado w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | SCOR XDX-530 Aluminum Tubeless Compatible, Alloy |
| Front Tire | Maxxis Dissector EXO TR, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Maxxis Rekon EXO TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'6" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 589mm, 590mm (SLACK, STEEP) |
| B. Seat Tube | 425 mm |
| C. Seat Tube Angle | 78.5, 78 (SLACK, STEEP) |
| D. Head Tube Angle | 64.5, 65.5 (SLACK, STEEP) |
| E. Head Tube | 99 mm |
| F. Stack | 608mm, 611mm (SLACK, STEEP) |
| G. Reach | 465mm, 461mm (SLACK, STEEP) |
| H. Standover Height | 764 |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.