Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $4,000.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Banshee |
| Model | Paradox V3 |
| Size | Medium |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | Shimano, 1x12 spd |
| Weight | 27 lbs 15 oz |
| Fork | FOX Factory 36 FLOAT |
| Fork Travel | 150mm |
| Rear Shock Travel | N/A |
| Brakes | Shimano XT M8120, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy, 32t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Renthal Fatbar Alloy, 760mm |
| Headset | Banshee |
| Stem | PNW Alloy, 35.0mm x 40mm, 6° |
| Seatpost | FOX Transfer Factory, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 165mm |
| Saddle | WTB Volt w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | HUNT Trail Wide V2 29 Aluminum Tubeless Compatible, HUNT |
| Front Tire | Specialized Ground Control GRID T7 2Bliss Ready, 29" x 2.35" |
| Rear Tire | Specialized Ground Control GRID T7 2Bliss Ready, 29" x 2.35" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
< 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 605 mm |
| B. Seat Tube | 430 mm |
| C. Seat Tube Angle | 76° |
| D. Head Tube Angle | 65° |
| E. Head Tube | 120 mm |
| F. Stack | 651 mm |
| G. Reach | 443 mm |
| H. Standover Height | 715 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.