Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $13,000.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Colnago |
| Model | C68 Disc |
| Size | 485 |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Campagnolo, 2x12 spd |
| Weight | 16 lbs 6 oz |
| Fork | Colnago C68, Carbon |
| Brakes | Campagnolo Super Record, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Campagnolo Super Record Wireless, Electronic |
| Front Derailleur | Campagnolo Super Record Wireless |
| Rear Derailleur | Campagnolo Super Record Wireless |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Campagnolo Super Record Carbon, 45/29t, 165mm |
| Cassette | Campagnolo Super Record, 11-29t |
| Chain | Campagnolo |
| Handlebar | 3T Ergonova Team Stealth Carbon, 44cm |
| Headset | SLT by CearmicSpeed |
| Stem | Deda Superbox Alloy, 31.8mm x 90mm, 6° |
| Seatpost | Colnago C68 Carbon, Frame Specific |
| Saddle | MSW Hustle w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Campagnolo Bora WTO 45 Carbon Tubeless Compatible, Campanolo |
| Front Tire | Continental Grand Prix TR, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix TR, 700C x 28C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'7.72" - 5'9.69"
|
| A. Effective Top Tube | 535 mm |
| B. Seat Tube | 485 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74.5° |
| D. Head Tube Angle | 71.5° |
| E. Head Tube | 130 mm |
| F. Stack | 539 mm |
| G. Reach | 383 mm |
| H. Standover Height | 768 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.