Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Rare Find
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $2,100.00 |
| Year | 2025 |
| Brand | Evil |
| Model | Faction II |
| Size | Long |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | , 1x1 spd |
| Weight | 24 lbs 15 oz |
| Fork | RockShox Pike DJ |
| Fork Travel | 100mm |
| Rear Shock Travel | N/A |
| Brakes | SRAM G2 R, Disc Brakes - Hydraulic |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | EVIL Alloy, 25t, 170mm |
| Cassette | EVIL, 9t |
| Chain | KMC |
| Handlebar | EVIL Alloy, 800mm |
| Headset | FSA |
| Stem | EVIL Alloy, 35.0mm x 50mm, 0° |
| Seatpost | SDG I-Beam Alloy, 27.2mm |
| Saddle | SDG Gravity I-Beam |
| Front Axle Spacing | 15x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x135mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Novatec Crisp 26 Aluminum Tubeless Compatible, Novatec |
| Front Tire | Maxxis DTH EXO, 26" x 2.3" |
| Rear Tire | Maxxis DTH EXO, 26" x 2.3" |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
> 5'7"
|
| A. Effective Top Tube | 605 mm |
| B. Seat Tube | 320 mm |
| C. Seat Tube Angle | 71.5° |
| D. Head Tube Angle | 69.5° |
| E. Head Tube | 115 mm |
| F. Stack | 621 mm |
| G. Reach | 414 mm |
| H. Standover Height | N/A |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.