Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,699.00 |
| Year | 2025 |
| Brand | Trek |
| Model | Top Fuel Gen 4 |
| Size | Med/Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 29 lbs 1 oz |
| Fork | RockShox Pike Select+ |
| Fork Travel | 130mm |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Ultimate |
| Rear Shock Travel | 120mm |
| Brakes | SRAM Level Bronze, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM AXS POD Controller, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle Transmission |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM GX Eagle Transmission Alloy, 30t, 170mm |
| Cassette | SRAM GX Eagle Transmission XS-1275, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Bontrager RSL Carbon Bar/Stem, 820mm |
| Headset | Trek |
| Stem | Bontrager RSL Carbon Bar/Stem, N/A x 40mm, 6° |
| Seatpost | Bontrager Line, 34.9mm |
| Seatpost Travel | 170mm |
| Saddle | Bontrager Verse Comp w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Bontrager Line Comp 30 Aluminum Tubeless Compatible, Bontrager |
| Front Tire | Bontrager Gunnison RSL, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Bontrager Gunnison RSL, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'8" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 611mm, 612mm (High, Low) |
| B. Seat Tube | 420 mm |
| C. Seat Tube Angle | 70.5, 70 (High, Low) |
| D. Head Tube Angle | 65.9, 65.5 (High, Low) |
| E. Head Tube | 110 mm |
| F. Stack | 604mm, 607mm (High, Low) |
| G. Reach | 467mm, 462mm (High, Low) |
| H. Standover Height | 757mm, 752mm (High, Low) |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.