Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $6,700.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Trek |
| Model | Checkpoint SL 7 |
| Size | 56cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 2x12 spd |
| Weight | 21 lbs 0 oz |
| Fork | Trek Checkpoint, Full Carbon |
| Brakes | SRAM Force AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Force AXS, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Force AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS, Max 36T |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Force AXS Carbon, 43/30t, 172.5mm |
| Cassette | SRAM Force AXS XG-1270, 10-36t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Bontrager GR Elite Alloy, 42cm |
| Headset | Trek |
| Stem | Bontrager Pro Alloy, 31.8mm x 90mm, 7° |
| Seatpost | Bontrager RSL Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Bontrager Verse w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm |
| Wheelset | Bontrager Aeolus Pro 3V Carbon Tubeless Compatible, Bontrager |
| Front Tire | Bontrager Girona RSL, 700C x 35C |
| Rear Tire | Bontrager Girona RSL, 700C x 35C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'9" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 584 mm |
| B. Seat Tube | 560 mm |
| C. Seat Tube Angle | 72.8° |
| D. Head Tube Angle | 72.2° |
| E. Head Tube | 145 mm |
| F. Stack | 592 mm |
| G. Reach | 407 mm |
| H. Standover Height | 809 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.